Home.png, 5,6kB Star.png, 5,4kB Mail.png, 5,4kB Search.png, 6,1kB facebook.png, 3,0kB

 

Co způsobuje AS ?


Co způsobuje Ankylozující
spondylitidu
(BECHTĚREVOVU NEMOC) ?

Medical Author: William C. Shiel Jr., MD, FACP, FACR
Medical Editor: Melissa Conrad Stöppler, MD
Laický překlad: Jana Imrýšková

as.jpg, 13kB Tendence k rozvoji ankylozující spondylitilidy je geneticky zděděná, a většina (téměř 90%) lidí s ankylozující spondylitidou se rodí s antigenem známým jako HLA-B27 antigen. Krevní testy byly vyvinuty pro detekci HLA-B27 antigenu a mají podporovat naše chápání vztahu mezi HLA-B27 a ankylozující spondylitidou.

HLA-B27 antigen se zobrazí pouze u zvýšené tendence vývoje ankylozující spondylitidy. Dalším faktorem, zda se AS objeví , je možná životní prostředí. Například, zatímco 7% z USA americké populace má HLA-B27antigen, pouze 1% populace skutečně má ankylozující spondylitidu. V severní Skandinávii (Laponsko) 1,8% populace tímto onemocněním trpí, zatímco 24% obecné populace má HLA-B27 antigen. Zdá se, že dokonce i mezi HLA-B27-pozitivními jedinci, riziko vzniku ankylozující spondylitidy souvisí s dědičností.
U HLA-B27-pozitivních jedinců, kteří mají příbuzné s touto nemocí, riziko vzniku ankylozující spondylitidou je 12% (šestkrát vyšší než u těch, jejichž příbuzní nemají ankylozující spondylitidu).

Nedávno, byly identifikovány dva další geny, které jsou spojeny s ankylozující spondylitidou. Tyto geny se nazývají ARTS1 a IL23R. Tyto geny vypadají, že hrají roli v ovlivňování imunitních funkcí.
Předpokládá se, že pochopením účinků každého z těchto známých genů se dosáhne významného pokroku v objevování léku u ankylozující spondylitidy.

Jak se zánět vyskytuje a přetrvává v různých orgánech a kloubech u ankylozující spondylitidy je předmětem aktivního výzkumu. Každý jedinec má tendenci mít svou vlastní jedinečnou strukturu prezentace a aktivit nemoci. Počáteční zánět, může být v důsledku aktivace imunitního systému před bakteriální infekcí, nebo kombinací infekčních mikrobů.

Zdroj: www.medicinenet.com