Home.png, 5,6kB Star.png, 5,4kB Mail.png, 5,4kB Search.png, 6,1kB facebook.png, 3,0kB

 

ANKYLOZUJÍCÍ SPONDYLITIDA

bechterev.jpg, 44kB


Co to je AS ?

Medical Author: William C. Shiel Jr., MD, FACP, FACR
Medical Editor: Melissa Conrad Stöppler, MD
Laický překlad: Jana Imrýšková

Bechtěrevova nemoc je forma chronického zánětu páteře a kloubů
sakroiliakální. Sakroiliakální klouby jsou umístěny v dolní části zad, kde
sacrum (kost přímo nad kostrčí) spojuje kyčelní kosti (kosti na obou stranách v horní části hýždě). Chronický zánět v těchto oblastech
způsobuje bolest a ztuhlost v okolí páteře.
V průběhu doby, chronický zánět páteře (spondylitida), může vést k úplnému lepení dohromady (syntéza) s obratly, proces vede k Ankylóze.
Ankylóza vede ke ztrátě mobility páteře.

Bechtěrevova nemoc je také systémové onemocnění, což znamená,
že může mít vliv na ostatní tkáně v celém těle. Proto, může způsobit zánět nebo poškození kloubů od páteře, jakož i dalších orgánů, jako jsou oči, srdce, plíce a ledviny.

Ankylozující spondylitida má mnoho rysů společných s několika dalšími artritickými podmínkami, jako je psoarická artritida, reaktivní artritida a artritida spojená s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Kažká z těchto artritických podmínek může způsobit onemocnění a zánět v páteři, kloubech, očích, kůži, ústech, a dalších orgánech.

Vzhledem k jejich podobnosti a tendenci způsobit zánět páteře, jsou tyto podmínky souhrnně označovány jako "spondyloarthropathies".
Bechtěrevova nemoc je považována jednu z mnoha revmatických onemocnění, protože může způsobit symptomy zahrnující svaly a klouby.

Bechtěrevova nemoc je dvakrát až třikrát častější u mužů než u žen. U žen, jsou klouby od páteře postihovány častěji než u můžů. Bechtěrevova nemoc postihuje všechny věkové skupiny, včetně dětí. Nejčastější věk nástupu příznaků je ve druhém a třetím desetiletí života.

Zdroj: www.medicinenet.com